![]() |
![]() |
További lehetőség, hogy egy másik társ a medence széléhez áll és annak hátán húzzuk ki a bajba jutottat.
Kiemelés természetes partról
Természetes part - tó, tenger, folyó stb. - esetén általában nem a magasság (medenceszél) okozza a problémát, hanem a terepviszonyok (sziklák, kövek) és a távolság. Itt mindenképp érdemes több segélynyújtó bevonni és a sérült megemelésével juttassuk a partra.
Csónakból mentés
A csónakból mentés lényegesen biztonságosabb, mint a közvetlen társmentés, azonban a sérült kiemelése nem megfelelő technika esetén beborulást eredményezhet.
Figyelmet igényel a bajba jutott megközelítése. A hullámzás az erősebb szél könnyen a sérültre tolhatja a csónakot, ha nem vagyunk körültekintőek. Célszerű a sérültet sodrással szemben megközelíteni, lehetőleg a csónak orrával. Ha elértük szólítsuk fel, hogy ne próbálja a csónakba emelni magát - reflexszerűen ez következne - segítünk neki. A hirtelen csónakba emelés könnyen borulást okozhat.
Lehetőség szerint a csónak végénél segítsük ki a sérültet!
Könnyen boruló (kenu, kajak), illetve instabil (gumicsónak) vízijármű esetén ne próbáljuk meg a kiemelést. A bajba jutott kapaszkodjon a jármű szélébe és úgy evezzünk partra. Nehezíti a mentést, ha eszméletét vesztette vagy testhőmérséklete lehűlt.
Vizek veszélyei és megelőzés>>
A fürdés jogi szabályozása>>
A vízibalesetek okai>>
Önmentés>>
Eszközös társmentés>>
Közvetlen társmentés - vontatófogások>>
Közvetlen társmentés - szabaduló fogások>>
Mentés partról és csónakból>>
Tanácsok vízitúrázóknak>>
Baleset-megelőzés uszodában, strandon és aquaparkban>>
Köszönjük, hogy tiszteletben tartja a szerzői jogokat és hivatkozás nélkül nem vesz át tartalmat! |
Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata Egyesület>>