A mellkas 12 pár bordából épül fel, melyek közül 10 pár elől a szegycsonthoz csatlakozik, hátul kivétel nélkül valamennyi a csigolyákhoz. Feladatuk a mellkasban található szervek védelme (szív, tüdő), emellett nélkülözhetetlenek a légzőmozgásokban.
A mellkasi sérülések gyakoriak gépkocsi baleseteknél, különösen a vezető veszélyeztetett, emellett magasból esés következményei leggyakrabban.
Fogalma
A mellkas-sérülés súlyos, nem ritkán életveszélyes állapotnak tekintendő, mivel a sérülés során keletkező csontvégek könnyen megsérthetik az említett belső szerveket. A leggyakoribb mellkas traumák a gépkocsi balesetesek közül kerülnek ki, de a gázoltak, egyéb mechanikai hatással érintkező személyek is szenvedhetnek ilyen jellegű sérülést.
Tünetek
Elsősegély
1. Teremtse meg a biztonságot! Használjon gumikesztyűt!
2. Nyugtassa meg a sérültet, helyezze nyugalomba!
3. Segítse a számára legkényelmesebb testhelyzet kialakításában!
4. Lazítson a sérült ruházatán, ha szükséges, segítsen más testhelyzet kialakításában!
5. Mielőbb hívjon mentőt (112)!
![]() |
A sérült számára legkényelmesebb általában kétféle testhelyzezet.
Az egyik az ún. félülő helyzet. Ez esetben a felsőtest kb. 45 fokban hanyatt dől, lábak térdben behajlítva.
A másik az ún. fél-Fowler helyzet, ez esetben a bajbajutott a sérült mellkasfelére fektetjük, megemelt felsőtesttel.
Eszméletlen mellkas-sérült légútbiztosítására a jelenleg legelfogadottabb eljárás a stabil oldalfektetés úgy, hogy a sérült mellkasfél alul helyezkedjen el.
Amennyiben idegen test hatol a mellkasba - pl. szúrás, lövés - általában nyílt légmell alakulhat ki. A tünetek egy része megegyezik a fent leírtakkal, azonban a tüdő sérülésekor további tünetek is jelentkezhetnek. Ilyen lehet a sebből vagy a légzőnyílásból távozó habos vér, véres nyál. Jelentkezhet erőlködő légzés.
Nyílt mellkasi seb esetén gondoskodni kell a sebfedésről is. Ilyenkor ún. szelepkötés készítendő. Helyezzen a sebre egy megfelelő méretű sebfedőt, majd arra azzal azonos méretű nejlont. Ezeket rögzítse ragtapasszal három helyen: felül és kétoldalt, a képnek megfelelően.
Hívjon mentőt (112)!
A mellkas-sérülés gyanúja esetén indokolt a mielőbbi mentőhívás (112)!
További teendők
Végezzen teljes betegvizsgálatot, keressen további sérüléseket! Keresse a légmell tüneteit!
Figyelje a beteg légzését!
Óvja a sérültet a lehűléstől, használjon takarót vagy izolációs fóliát!
Anatómia
A mellüregünkben található szervek (tüdő, szív) védelmét a mellkas biztosítja, de a légzőmozgások tekintetében is nélkülözhetetlen. Az emberi mellkas 12 pár bordából épül fel, ezek közül 7 pár az ún. valódi bordák, melyek közvetlenül, porcos összenövéssel csatlakoznak a szegycsonthoz. Három pár, ún. álbordánk egyetlen porcnyúlvánnyal kapcsolódik a mellcsonthoz (szegycsont), míg a 2 pár lengőborda egyáltalán nem nő hozzá. Míg elöl a bordák a szegycsonthoz nőttek, hátul a gerincoszlophoz csatlakoznak ízesüléssel.
Köszönjük, hogy tiszteletben tartja a szerzői jogokat és hivatkozás nélkül nem vesz át tartalmat! |
Szerző: Marsi Zoltán - tanár, elsősegély-szakoktató
Utolsó frissítés:
2018.02.17.
2017.03.26.
2016.01.02.
2013.01.04.
2012.01.15.
2011.10.17.