A sikeres segélynyújtást számos segítő és gátló tényező összessége határozza meg. A segítő szándék egy idős az emberiséggel, nem csupán elődeinknél, de az állatvilág számtalan fajánál megfigyelhető. A hirtelen kialakuló egészségkárosodás esetén azonban nem csupán a szakmai tudás számít, hanem további tényezők is. Hiába tanulta meg valaki elméletben az elsősegélynyújtást kiválóan, hiába vizsgázott belőle hibátlanul a gyakorlatban nem mindig tudja kivitelezni a tanultakat.
Segítő tényezők:
|
Gátló tényezők:
|
Pszichés tényezők
A legtöbb esetben a felfokozott pszichés és élettani állapot okozza a nehézségeket. A bajt felismerve a gyakorlattal nem rendelkezők légzés- és pulzusszáma a stresszhelyzet következtében megemelkedik, ilyenkor sokszor nehéz hatékony és gyors döntéseket hozni. Nem lehet elégszer hangsúlyozni a baleset-szimulációra épülő elsősegély-oktatások jelentőségét, melyek egyik legnagyobb előnye a stresszhelyzetek átélése és kezelése.
A vészhelyzetben kialakuló stressz sokszor meggondolatlan, kapkodó, indulatos reakciókat vált ki, amely sem a bajbajutottnak, sem a környezetnek, sem a segítőnek nem jó. Nem ritkán találkozni olyan helyzettel, amikor a segélynyújtásban járatlan személy a stressz következtében határozott, de hibás beavatkozásokat végez, míg a megfelelő elméleti és gyakorlati tudással rendelkező személyben a stressz pont a fordítottját váltja ki és nem mer cselekedni. Említést érdemel, hogy egy ilyen helyzet mindkét típusú segélynyújtóban, a későbbiekben akár hosszabb ideig fennálló lelki zavar alakulhat ki.
A határozott, hibásan cselekvő, vagy az ön ellátását kritizáló személlyel legyen együttműködő és határozott. Győzze meg, hogy járatos a segélynyújtásban!
A biztonság megteremtését követően koncentráljon saját maga nyugalmának megőrzésére. Beszéljen hangosan, jól érthetően, tájékoztassa a bajbajutottat és a környezetét, hogy járatos a segélynyújtásban. Próbálja meg bevonni a jelenlévőket, ez is segíthet nyugalma megőrzésében. Ügyeljen arra, hogy ne alakuljon ki pánik, ez nagymértékben növeli a pszichés terhelést. Számtalan esetben fontosabb a pánik elkerülése, mint a beavatkozás megkezdése. Csökkentse pszichés terhelését azzal, hogy higgadtan, nyugodtan cselekszik. Az egyes beavatkozásoknál tájékoztassa a beteget, kérjen tőle visszajelzést.
Szaktudás
Nagymértékben segíti a beavatkozás sikerességét az elméleti és gyakorlati ismeretek megléte, különös tekintettel, ha az elsajátítás baleset-szimulációs módszerrel történt. Mindig fordítson időt tudása átismétlésére. Vészhelyzetben próbálja felidézni a tanultakat, gyakoroltakat, soha ne feledkezzen meg arról, hogy a mentőszolgálattól telefonon ellátási segítséget is kérhet!
Irtózás
A gumikesztyű, illetve az ön számára terhelő látvány letakarása (ha megoldható), pl. direkt nyomás alkalmazása és ezzel együtt a seb letakarása sokat segíthet ezen gátló tényező leküzdésében. Azonban, ha úgy érzi, nem tud helytállni, mondjon le arról, de ne feledkezzen meg a segítséghívásról!
Körülmények
A tantermi, olykor a baleset-szimulációra épülő képzések sem tudják mindig reprodukálni a valós élethelyzeteket. Adódhatnak olyan körülmények, amikor fizikailag, vagy a kockázati tényezők miatt nem tudja elkezdeni a segélynyújtást. Ilyenkor próbálja megőrizni nyugalmát, hívjon segítséget és tegyen meg mindent, hogy további sérülések ne alakuljanak ki.
Következmények
A jogszabályi részben ismertetésre kerülő információk alapján minden magyar állampolgárnak kötelessége a segélynyújtás szaktudásának megfelelően. Ezek alapján legfőképp azok vonhatók felelősségre, akik elmulasztják a segélynyújtást. Megfelelő ismeretek birtokában minimális az esély, hogy a bajba jutott állapotán jelentős mértékben rontson, ez nem jelenti azt, hogy nem kell mindent megtennie annak érdekében, hogy szakszerűen járjon el! Ha megfogadja a tanácsokat, rendszeresen ismétli tudását, törekszik a baleset-szimulációs elsajátításra kicsi az esély, hogy ne álljon helyt ilyen helyzetekben.
Köszönjük, hogy tiszteletben tartja a szerzői jogokat és hivatkozás nélkül nem vesz át tartalmat! |
Ezeket is olvassa el:
1. Az elsősegélynyújtás fogalma
2. Az elsősegélynyújtás szimbólumai
4. A segélynyújtást segítő és gátló tényezők
5. A helyszín felmérése, a biztonság megteremtése
6. A sérült állapotának felmérése (kommunikáció)
7. Eszméletlenség és életjelek vizsgálata
8. Sérülések keresése (baleseti körülmények, tapintásos betegvizsgálat)
Szerző:
Marsi Zoltán - tanár, elsősegély-szakoktató
Dr. Mártai István - oxyologia szakorvos
Utolsó frissítés: 2015.11.28.