Okok
Hasat ért ütés leggyakrabban közlekedési baleset, dulakodás vagy sportbaleset eredménye. A belső szervek sérülése miatt mindig gondolni kell a belső vérzés lehetőségére.
Tompa hasi sérüléseknél sérülhet a máj és a lép, ezek sérülése jelentős belső vérzéssel járhat. Természetesen más hasűri szervek is sérülhetnek.
Tünetek
A későbbiekben kialakulhat kemény has, izomfeszülés.
Elsősegély
Az ellátás során a sérültet helyezze nyugalomba, leginkább a fekvő pozíció a megfelelő. Állapota, fájdalmai figyelembe vételével alakítson ki a számára legkényelmesebb testhelyzetet, ez általában a hanyatt fekvő helyzet térdben behajlított lábakkal és/vagy enyhén emelt fejjel. Kísérje figyelemmel állapotát, óvja a lehűléstől, keresse a kivérzéses sokk tüneteit. Utóbbi megjelenése esetén alkalmazzon sokkfektetést.
1. Teremtse meg a biztonságot! Ügyeljen, hogy további sérülések ne alakulhassanak ki, ha szükséges használjon gumikesztyűt!
2. Tájékozódjon a sérült állapotáról! Nyugtassa meg, kérdezze ki tüneteiről!
3. Az eszméletén lévő sérültet fektesse a számára legkényelmesebb testhelyzetbe! Ez általában a hanyatt fekvő helyzet felhúzott lábakkal, emelt fejjel.
Ha a sérült eszméletlen biztosítson szabad légutat stabil oldalfektetéssel!
4. Ha szükséges hívjon mentőt/orvost (112)!
5. Kísérje figyelemmel a bajbajutott állapotát! Eszméletlenség esetén percenként ellenőrizze a légzést!
6. A sérülés jellege miatt gondoljon a belső vérzés lehetőségére!
Nyílt hasi sérülés esetén enyhébb esetben vérzés, súlyosabb esetben a hasűri szervek kitüremkedése is előfordulhat. A vérző sebet steril sebfedővel fedje, direkt nyomást gyakorolva rá. Amennyiben a belső szervek kitüremkedtek, azokat nedves, lehetőleg steril anyaggal fedje, így csökkentve a béltraktus kiszáradásának esélyét. Amennyiben a seb nagyméretű, alkalmazhat nedves törölközőt.
A sérültet fektesse vízszintesen, fejét támassza alá, lábait térdben hajlítsa be, ezzel is enyhítve a hasizmok feszülését.
![]() |
Hívjon mentőt (112) vagy forduljon orvoshoz, ha
További teendők
Keressen további sérüléseket!
Kísérje figyelemmel a sérült állapotát!
Óvja a lehűléstől!
Köszönjük, hogy tiszteletben tartja a szerzői jogokat és hivatkozás nélkül nem vesz át tartalmat! |
Szerző: Marsi Zoltán - tanár, elsősegély-szakoktató
Utolsó frissítés:
2018.02.17., 2017.03.26., 2016.01.03.