A segélynyújtás helyes sorrendje sok tényezőtől függ, ezeket megpróáltuk a laikusok számára minél inkább leegyszerűsíteni és leírni. Tisztában vagyunk azzal, hogy a lépések sok helyen szakmailag vitathatók (mindig van kivétel), de célunk az egyszerűsítés volt és nem az, hogy elriasszunk minden laikust a segélynyújtástól.
0. Helyszínbiztosítás
Minden esetben a legelső teendő a helyszínbiztosítás. Győződjön meg a segélynyújtó, a sérült és a jelenlévők biztonságáról, használjon gumikesztyűt, szükség esetén láthatósági mellényt! Helyszínbiztosítás>>
1. Kapcsolatteremtés (kommunikációs felismerés)
A kapcsolatteremtés célja:
A kommunikáció az élet minden területén kulcsfontosságú, egy bajba jutott esetén a hiteles információgyűjtés életmentő lehet.
Néhány fontos hiba, amit lehetőleg NE kövessünk el a beszélgetés során:
2. Elsődleges állapot felmérés
A kapcsolatteremtés során elkezdtük az elsődleges állapotfelmérést, tájékozódtunk, hogy a sérült reagál-e vagy sem.
2a. Ha a sérült reagált:
Fontos a reakció minősége, ez lehet tudatos (adekvát) vagy zavart, érthetetlen.
A reagáló sérült ellátásának további lépése attól függ, hogy van-e látható, súlyos, életveszélyes sérülése.
Ha a sérültnek van látható súlyos, életveszélyes sérülése (pl. erős vérzés, égés, marás) lezdjük el a primer (elsődleges) ellátást (direkt nyomás, hűtés, öblítés)! Az ellátás lépései ennek megfelelően:
1. Biztonság
2. Kommunikáció
3. Elsődleges ellátás
4. Mentőhívás
5. Másodlagos ellátás (teljes sebellátás, betegvizsgálat)
Ha a sérültnek nincs látható súlyos, életveszélyes sérülése végezzünk teljes betegvizsgálatot! Ezt követően mérlegeljük a mentőhívást, majd végezzük el az elsősegélynyújtást. Az ellátás lépései ennek megfelelően:
1. Biztonság
2. Kommunikáció
3. Betegvizsgálat
4. Mentőhívás
5. Elsősegély
2b. Ha a sérült NEM reagált:
Két alapeset lehetséges: eszméletlen vagy halott. Kiálltsunk segítségért, majd végezzünk légzésvizsgálatot. Ha nincs légzés az újraélesztési protokollnak megfelelően hívjunk vagy hivassunk mentőt, majd kezdjük meg az újraélesztést.
Ha a sérültnek van légzése, azonban eszméletlen mielőbb légutat kell biztosítani. Ilyen esetben a súlyos, életveszélyes sérült ellátásának megfelelően elvégezzük az elsődleges ellátását (légútbiztosítás), majd mentőt hívunk.