A laikus segélynyújtók egyik kiemelt feladata a súlyos sérülés meglétének, vagy lehetőségének a minél korábbi felismerése és az ezzel kapcsolatos, akár életmentő beavatkozások elvégzése.
A súlyos sérülést közvetett és közvetlen jelek is alátámaszthatják.
Súlyos sérülésre utalhat:
Súlyos sérülésre utaló baleseti-mechanizmusok:
A súlyos sérülés felvetését alátámasztó panaszok:
A súlyos sérülés felvetését alátámasztó észlelés:
A súlyos sérülés felvetését alátámasztó vizsgálat:
A súlyos sérültek ellátásakor sem hagyható figyelmen kívül a helyszín biztosítása. A segélynyújtó semmilyen körülmények között nem kockáztathatja saját testi épségét! Súlyos sérülés bekövetkezése esetén különösen nagy az esély, hogy olyan tényező is jelen van, amely további sérüléseket, egészségkárosodást okozhat.
A helyszín biztosítását követően a sérült állapotának általános felmérése következik, amelyre sok esetben elegendő néhány másodperc. Az eszmélet, légutak és légzés vizsgálatát követően ezek közé tartoznak a már korábban felsoroltak (tudatállapot, nagy fájdalom, erős vérzés, nagy kiterjedésű égés, testhelyzet), továbbá a sérült bőrszínének (sápadt, szürkés, verejtékes stb.) vizsgálata.
Elsődleges ellátás az eszméletlen sérült légútbiztosítása, illetve légzés hiánya esetén az újraélesztés megkezdése. Lehetőség szerint minden felesleges mozgatást kerüli kell a további ellátások során, pl. erős vérzés csillapítása direkt nyomással, égésnél a hűtés (hacsak nem nagy kiterjedésű), a végtag rendellenes helyzetekor annak mozgatás nélküli rögzítése.
A sérült állapotának felmérését követi a segélyhívás, melynek lehetőségei:
Fontos hangsúlyozni, hogy laikus segélynyújtótól a nemzetközi iránymutatások alábbi három lépés megtételét várják el, azaz:
1. Helyszín biztosítása
2. Elsődleges (életmentő ellátás)
3. Segélyhívás (112).
Amennyiben a segélynyújtó nagyobb gyakorlattal rendelkezik, pl. baleset-szimulációs módszerrel tanulta a segélynyújtást, természetesen további beavatkozásokat is végezhet.
Ilyen lehet:
Szerző:
Marsi Zoltán - tanár, elsősegély-szakoktató
Dr. Mártai István - oxyologia szakorvos
Utolsó frissítés: 2019.12.29., 2018.03.02.