Fagyási sérülés a hideg hatására bekövetkező érösszehúzódásra vezethető vissza, melynek következtében a sejtek, szövetek oxigén- és tápanyag-ellátása zavart szenved, így elhalhatnak. Leggyakrabban havas, hideg vagy szeles időkben következik be. A fagyási sérülés elsősorban a hajléktalanok és a sportolók körében a leggyakoribb. Legtöbbször a kéz- és a lábujjakon következik be, mert ezek vannak a legmesszebb a szívtől, de érintett lehet minden kiálló testrész, pl.: orr vagy fül.
Ahogy minden sérülésre úgy a fagyásra is igaz, hogy legszerencsésebb a megelőzés. Hideg (különösen -15 Celsius alatti) időben fokozottan ügyeljen a megfelelő öltözetre! Növeli a fagyási sérülés kockázatát a szél és a nedves környezet, beleértve az izzadást is. Szintén nőveli a lehűlés és fagyás esélyét az alkohol és a kábítószerek (6).
Különösen veszélyeztetettek az ujjak, az orr és a fülek.
Ismerje fel a fagyás (fagyási sérülés előtti szakasz) megelőző tüneteit! Ezek közül a zsibbadás és a sápadt bőrfelszín a leggyakoribb. Sokat segíthet az érintett testrész ruházattal történő takarása és a körültekintő testmozgás. A fokozott testmozgás kimerülést és további hőveszteséget okozhat (6).
Segíthetnek a kémiai és elektromos végtagmelegítők.
A fagyás fokozatai az égési sérülés osztályozásához hasonlóan történik (6).
Elsőfokú fagyás - a bőr legfelső rétege érintett
Másodfokú fagyás - a bőr második rétege, az irharéteg is érintett.
Harmadfokú fagyás - a bőr legalsó rétege, a bőralja is károsodik.
Negyedfokú fagyás - a bőr, az izomszövet és a csont is elhal.
A fagyás élettani szakaszai (6)
1. Fagyási sérülés előtti szakasz
Az erek összehúzódnak, az adott testrész vérellátása csökken, tényleges jégkristályképződés nincs.
2. Fagyás-olvadás szakasza (freeze-thaw)
A vérellátás csökkenése a bőr érzékelési zavarát eredményezi, ez lehet teljes érzéketlenség, de zsibbadás, bizsergés stb. érzése is. Jégkristályok keletkezhetnek a sejtek közötti térben, de akár a sejteken belül is. Ez a sejtmembrán lipidjeinek és fehérjéinek működési zavarát eredményezi, ezáltal zavart szenved a sejt tápanyag- és vízforgalma. Melegedés hatására (olvadás) a zavart szenvedhet a vérellátás helyreállása, illetve gyulladásos folyamatok indulhatnak el.
3. Érrendszeri szakasz
Az érfal szűkülése és tágulása az érfal áteresztőképességét növeli, illetve fokozza a trombus (vérrög) kialakulásának esélyét.
4. Késői vérellátási zavarral kapcsolatos szakasz
A maradandó vérellátási zavar szövetelhalást eredményez.
Egyes vizsgálatok szerint az érintett testrész szív fölé emelése csökkenti a duzzanat mértékét (5).
Rögzítheti a végtagot rögzítőpólyával, ez szintén csökkentheti a duzzanat kialakulását (2).
Segíthet, ha meleg folyadékkal (tea, leves) itatja a sérültet (1). Alkalmazhat gyógyszeres fájdalomcsillapítást (1,2).
Amennyiben melegítő tasakot használ, azt tekerje textíliába, ne érintkezzen közvetlenül a bőrfelülettel (3)!
Keresse a lehűlés jeleit (1)! Ilyen lehet a didergés, zavart beszéd.
Indokolt az orvosi vizsgálat (2,5).
Amennyiben fennáll az ismételt fagyás lehetősége kerülje az érintett testrész melegítését (6)!
Szerző: Varga Gergely, szakmai lektor: Marsi Zoltán
1. Mayoclinic
2. SJA
3. IFRC
4. WEBMD
5. EOKTA
6. Wilderness Medical Society Clinical Practice Guidelines for the Prevention and Treatment of Frostbite: 2019 Updat Link>>
Scott E. McIntosh, MD, MPH,low asterisk,'Correspondence information about the author MD, MPH Scott E. McIntoshEmail the author MD, MPH Scott E. McIntosh, Luanne Freer, MD, Colin K. Grissom, MD, Paul S. Auerbach, MD, MS, George W. Rodway, PhD, APRN, Amalia Cochran, MD, Gordon G. Giesbrecht, MD, Marion McDevitt, DO, MPH, Christopher H. Imray, MD, Eric L. Johnson, MD, Prativa Pandey, MD, Jennifer Dow, MD, Peter H. Hackett, MD