A hasfájás mindenki számára ismerős jelenség, a hátterében szerencsére leggyakrabban enyhe kórfolyamatok állnak, egyes esetekben utalhat krónikus betegségre, míg ritkán akut, azonnali orvosi beavatkozás is szükséges lehet.
A leggyakoribb okok közé tartozik a helytelen táplálkozás (túl kevés, túl sok), emésztési zavar (fokozott gázképződés (2)), enyhe ételmérgezés, vírusfertőzés. Krónikus okok közt megemlíthető a reflux betegség, gyomorfekély, a gyomorsav túltermelődése, bélrendszeri fertőzések és gyulladások, nőgyógyászati problémák. Akut ellátást igényelhet a vakbélgyulladás, a vetélés, a bélcsavarodás.
A hasfájás okának megállapítása az egészségügyi szakemberek számára is komoly kihívást jelenthet.
Nyugtassa meg a sérültet, helyezze kényelembe (1)!
Ültesse a számára legkényelmesebb testhelyzetbe (1) (általában fekve, enyhén emelt felsőtest, térdben felhúzott lábak)!
Étkezés utáni fájdalom esetén segíthet, ha az illető mozog fekvés vagy ülés helyett. Ha mégis lefekszik, segíthet, ha a jobb oldalára fekszik (1).
Kérdezze ki alaposan: Mit evett? Mikor? Van-e ismert betegsége? Mikor székelt utoljára? Az milyen állagú volt?
Mióta tart a hasfájása (1)? Milyen erősségű a fájdalom (1)? Van-e ötlete, hogy mi okozza (1)? Korábban volt már ilyen? Van ismert betegsége (1)? Vannak-e egyéb tünetei (1)? Gázképződés társul mellé (1)? Vakbele meg van még (1)?
Ismert reflux betegség esetén adjon recept nélkül kapható gyomorsav megkötőt, vagy a sérült által használt gyógyszert!
Mérsékelt székrekedés esetén fogyasszon a sérült rostban gazdag ételt, pl. rostos joghurt, jelentős székrekedés estén indokolt lehet orvosi segítség!
Ha többszöri hasmenés jelentkezett, diétázzon, gondoskodjon a folyadékpótlásról!
Táplálkozással kapcsolatos hasi fájdalmak esetén kerülendő: kávé, tea, alkohol, szénsavas üdítők (1).
Menstruációs fájdalom esetén segíthet a paracetamol tartalmú fájdalomcsillapító (1), illetve az alhasra helyezett meleg borogatás (1). Illóolajos hasmasszázs (aromaterápia) szintén enyhítheti a menstruációs fájdalmakat (1).
Kísérje nyomon a sérült állapotát! Ha a tünetek nem enyhülnek, forduljon orvoshoz!
Amit NE tegyen!
NE etesse!
NE hánytassa!
Hívjon mentőt (112) vagy forduljon orvoshoz, ha:
Szerző: Marsi Zoltán
1. IFRC
2. Mayoclinic