A legtöbb karsérülést esés okozza. Nem ritka a kulcscsont, valamelyik alkarcsont, illetve az ujjpercek törése sem, míg ficam tekintetében a váll-, illetve a könyökficam a leggyakoribb. Akár rándulásról, akár ficamról, akár törésről beszélünk, a tünetek hasonlóak lesznek. A felső függesztőöv zárt sérüléseinek ellátásához leggyakrabban háromszögletű kendőt használunk.
A sérült ízület hűtőborogatással hűthető.
Ha a sérülés következtében ez a pozícionálás nem kivitelezhető, fáj a sérültnek vagy erőltetni kell, ne erőltesse! Ha szükséges, a kart kösse egy másik kendővel a testhez, vagy helyezzen a kar és a felsőtest közé pulóvert, egyéb ruhaneműt!
Amit NE tegyen!
Soha ne használjon a kar rögzítéséhez szilárd tárgyat, így faágat, vascsövet stb. Ezzel súlyosbíthatja a sérülést.
Hívjon mentőt (112) vagy forduljon orvoshoz, ha
Amennyiben Ön oktatói tevékenységet végez, vegye figyelembe a Nemzetközi Vöröskereszt témával kapcsolatos javaslatait!
Felhívjuk figyelmét elsősegélynyújtást oktató képzésünkre, amelyről az alábbi linken tájékozódhat.
Beszélje át a tanulókkal milyen rögtönzött lehetőségek állhatnak rendelkezésre a végtagsérülés rögzítéséhez! A megfelelő rögzítés jelentősen csökkentheti a fájdalmat, illetve a további sérülés esélyét (1).
Mérlegeljék milyen esetben szükséges mentőhívás és mely esetben oldható meg a sérült kórházba juttatása egyéb módon. Amennyiben az egészségügyi intézmény a közelben van, az odajutási idő rövid és a sérült állapota lehetővé teszi feltehetően az a szerencsésebb, ha mentőhívás nélkül oldják meg a szállítást (1).
A sportolók nagyobb eséllyel vannak kitéve a végtagsérülés lehetőségének, náluk különösen fontos, hogy a tünetek alapján próbálják felismerni a sérülés súlyosságát, illetve ismerjék a megfelelő ellátást (1).
Az idős emberek hajlamosabbak lehetnek az esésre, ezzel együtt a végtagsérülésre. Akik idős ellátásban dolgoznak fordítsanak kiemelt figyelmet a rögzítési technikák elsajátítására (1)!
Hangsúlyozza, hogy a végtagsérülések pontos "diagnózisa" a helyszínen nem lehetséges, sok esetben csak képalkotó eljárással állapítható meg a sérülés tényleges súlyossága (1).
Készítsenek szimulációs forgatókönyvet, gyakorolják a végtagsérülés ellátását szimulációs módszerrel (1)!
Szerző: Marsi Zoltán