Csecsemő- és kisgyermekkorban a légúti akadály kialakulása nem ritka jelenség. Az esetek egy részében étkezés közbeni félrenyelés, míg a másikban valamilyen tárgy (pl. játék) okozza a légút részleges vagy teljes elzáródását. A csecsemőkori légúti elzáródás kockázatát növeli, hogy légútjuk szűk, az könnyen elzáródhat, időbe telik míg megtanulják a megfelelő rágást és nyelést, továbbá köhögésük kisebb intenzitású (2). A környezetük felfedezése közben gyakran vesznek valamilyen tárgyat a szájukba (2). Komoly veszélyforrás az evés közbeni megosztott figyelem, pl.: játék (2).
A csecsemő...
Szélsőséges esetekben a csecsemőknél nincs egyértelmű jele a légúti akadálynak vagy elzáródásnak.
Ha a csecsemő eszméletén van alkalmazzon háti ütéseket (3)! Ha eszméletlen kezdje el az újraélesztést (4)!
Üljön le (1)! Egyik tenyerének kéztövét helyezze a csecsemő hasára. Fordítsa a csecsemőt arccal lefelé (2), majd mérjen határozott ütést másik tenyerével a csecsemő hátára (1,5), a lapockái közé (3,4). A csecsemő feje alacsonyabban legyen, mint a törzse (3,4). Az ütést végző tenyér legyen feszes (3).
Az ütést követően ellenőrizze, hogy felszabadult-e a légút (3). Amennyiben nem, ismételje meg a háti ütést (3)! A háti ütéseket legfeljebb 5 alkalommal ismételje (3,4)!
Amennyiben a háti ütések eredménytelenek voltak, fektesse a csecsemőt a hátára, arce felfelé nézzen. Két-három ujját helyezze a szegycsontjának közepére, majd végezzen határozott mellkasi lökést (1,4,5). Más irodalom szerint lenyomási pont helye a mellbimbók vonala alatt kétujjnyival (3). A lökés mélysége a mellkas keresztmetszetének egyharmada legyen (3). Ezt maximum ötször ismételje (1).
A mellkasi lökéseket lehetőleg szilárd felületen végezze (4).
Amennyiben az alkarján van a csecsemő, úgy pozicionálja, hogy a feje alacsonyabban legyen, mint a törzse, így végezze a mellkasi lökéseket (1,3).
A mellkasi lökések során szabad kezével fogja meg a csecsemő fejét, így biztosítva a fej-nyak védelmét (4).
A mellkasi lökéseket maximum 5 alkalommal ismételje (4)!
Egyes irodalmak kihangsúlyozzák, hogy fontos különbséget tenni a részleges és a teljes légúti elzáródás között (3). Részleges elzáródás során hatékony köhögést tapasztalunk, ilyenkor a segélynyújtónak nincs teendője, csupán kísérje figyelemmel a bajbajutott állapotát. Teljes légúti elzáródás azonnali, hatékony beavatkozást igényel (3).
Fontos, hogy a részleges vagy teljes légúti elzáródást ne tévessze össze más vészhelyzetekkel (pl.: ájulás, szívroham, görcsroham, vagy anafilaxiás sokk), melyek szintén okozhatnak légzési nehézséget, cianózist vagy eszméletvesztést (3).
Ne nyúljon a csecsemő szájába, kizárólag akkor, ha a légúti idegentest jól látható és az egyetlen mozdulattal kiemelhető (3,4)!
Akkor is indokolt a mentőhívás vagy a szakorvosi vizsgálat, amennyiben sikerült eltávolítani a légúti idegentestet (3).
Szerző: Pólya Emese, szakmai lektor: Marsi Zoltán
1. Mayoclinic
2. SJA
3. IFRC
4. WEBMD
5. ERC-MRT