A rovarcsípések egy igen tág összefoglaló, hisz az ízeltlábúak az élővilág legnépesebb csoportját alkotják, azon belül a rovarok a maga rendszertani kategóriájában szintén igen sok fajt ölel fel. Maga a csípés kifejezés is tág határok közt értelmezhető, hisz egyes fajok szájszervükkel szúrnak vagy harapnak, míg mások potrohukon fullánkkal rendelkeznek. A csípések egy részes csupán kellemetlenséggel jár, bizonyos fajok betegségeket, köztük súlyos betegségeket terjeszthetnek, míg megint más rovarok csípése súlyos allergiás reakciót eredményezhet.
Az alábbi tanácsok segíthetik a darázs-/méhcsípés megelőzését:
Nyári időszakban:
Csípés
A hártyásszárnyúakhoz tartozó darazsak és méhek fullánkkal rendelkeznek, az ehhez kapcsolódó miregmirigy eltérő összetételű méreganyagot tartalmaz. A csípésük általában éles fájdalommal jár, a csípés helye megduzzad, fájdalmassá válik. A kialakult duzzanat és fájdalom napokig megmarad, súlyosabb esetben tovább terjed. A méhek fullánkja általában a sebben marad (a fullánk vége kampós, a csípést követően általában lkiszakad az állat testéből), ezt célszerű mielőbb eltávolítani úgy, hogy lehetőleg ne érjen a méregmirigyhez (1). Az eltávolítást segítheti egy szemöldökcsipesz, vagy két bankkártya széle.
Segíthet, ha a csípés helyét alaposan kiöblíti ivóvízzel vagy antiszeptikus oldattal (1).
Kezdje el a csípés helyét hűteni, lehetőleg ne vízzel, mert az fokozhatja a duzzanatot, legjobb a hűtőborogatás (közvetett jegelés). Hűtés hatására a hajszálerek összehúzódnak, így csökken a vérbőség és a vizenyő kialakulása.
Távolítson el minden testékszert (amennyiben a csípés végtagot ért), mert a későbbi duzzanat nehezítheti azok eltávolítását.
Amennyiben a csípés az ajkat, szájüreget vagy nyakat érte haladéktalanul hívjon mentőt (1)!
Allergiás reakció bármely életkorban kialakulhat, így, ha valakit csípet már meg - akár többször - darázs vagy méh és akkor nem voltak allergiás tünetei a későbbiekben ez még kialakulhat. Az immunrendszer túlzott működése során anafilaxiás sokk alakulhat ki, amely végső esetben légzés és keringés összeomláshoz, azaz életveszélyes állapothoz vezethet. Szintén életveszélyes állapotot okozhat a légutak beszűkülése, elzáródása. Szerencsére számos figyelmeztető jel utal a helyzet súlyosságára.
Súlyos allergiás reakcióra figyelmeztető jelek:
Mit tegyünk, ha tudjuk, hogy allergiásak vagyunk a darázscsípésre?
Gyógyszertárban kaphatók olyan készítmények, melyek előre töltött tollban (injekció) kerülnek forgalomba, sürgősségi intramuszkuláris injekciózáshoz. Ezen szerek rovarcsípések vagy marások, ételek vagy gyógyszerek következtében kialakuló anafilaxiás sokk vagy allergiás reakció sürgősségi kezelésére lehet használni. Pl. EpiPen, epinefrin (ami valójában adrenalin).
Az alábbi tanácsok segíthetik a kullancs-csípés megelőzését:
Kullancs okozta betegségek
A Lyme-kór kórokozója a Borrelia burgdorferi baktériumfaj, leírója W. Burgdorfer (1982), míg az első megbetegedéseket Old-Lyme településen észlelték (1975). Az Antarktisz kivételével világszerte előfordul, a fertőzést elsősorban kullancsok terjesztik, fertőzhet azonban szúnyog, bögöly, szarvas, egér, erdei vadállat, kutya stb. Kullancs esetében a kórokozó átviteléhez minimum 24 óra, más irodalmak szerint minimum 48 óraí szükséges.
A Lyme-kór tünetei:
A baktérium szervezetbe jutását követő 3-30 nap elteltével a csípés környékén növekvő, közepén halványodó piros folt jelenik meg (erythema chronicum migrans - ECM). Az esetek többségében enyhe fájdalom, illetve a közeli nyirokcsomók megduzzadása is megfigyelhető. Előrehaladott állapotban jelentkezhet ízületi fájdalom, szívritmuszavar.
Hazánkban a legtöbb állatról emberre átvitt vírusos megbetegedést a kullancsencephalitis-vírus (vírusos agyvelőgyulladás) okozza. A vírus közvetítője (vektora) a kullancs, azonban ismertek kecsketej által közvetített megbetegedések is.
A vírusos agyvelőgyulladás tünetei:
A fertőzés gyakran tünetmentes, míg máskor a tünetek két stádiumban jelentkeznek. A kullancscsípést követő 7-14 nap között láz, levertség, fejfájás, influenzára hasonlító ízületi fájdalmak jelentkeznek. Ezt követően kb. egy hét tünetmentes időszak következik, majd magasabb láz, fejfájás, hányinger, hányás, tarkómerevség jelentkezik. Súlyosabb esetben komoly idegrendszerű zavarok, eszméletvesztés, légzésbénulás is bekövetkezhet.
A kullancsok eltávolítása
Amit NE tegyen!
Szerző: Marsi Zoltán