Világszerte másodpercenként csaknem 50-szer villámlik, ezek körülbelül egyötöde a földbe csapódik. Nemzetközi becslések szerint évente 24 000 haláleset és 10-szer annyi sérülés következik be villámcsapás következtében. A villámcsapással kapcsolatos, bizonyítékokon alapuló irányelvek kidolgozása 2006-ra nyúlik vissza. A villámcsapások megelőzésére a sérülések kezelésére vonatkozó utolsó irányelv 2012-ben jelent meg (1).
A villámcsapások nem egyenletesen oszlanak el Földünkön, azokon a területeken, ahol gyakoriak a zivatarok gyakrabban fordulnak elő. A globális éghajlatváltozás következtében hazánk területén is jelentősen növekedett a zivataros időszakok száma. Villámcsapásokra Magyarországon elsősorban a május-augusztus közötti időszakban számíthatunk.
Hazánkban évente átlagos 20-40 ember szenved villámcsapást. Egy statisztika alapján a villámsújtotta emberek 80%-a férfi, harmaduk munkavégzés közben sérült meg. Különösen veszélyeztetettek a magasban és a mezőgazdaságban dolgozók. A szabadban történt esetek többsége vízparton és sík terepen következik be.
A villámcsapás lehet negatív vagy pozitív töltésű, körülményektől függően egyenáram vagy váltakozó áram. Általános jellemzője, hogy igen nagy áramerősségű, az áramütéses balesetekkel ellentétben izomgörcsöt, rángatózást nem okoz.
A villámcsapás érheti közvetlenül az embert, ez kb. az összesetek 5%-át teszi ki. Ennél lényegesen gyakoribb az ún. érintkezési villámcsapás, ez esetben a sérült közvetlenül érintkezik azzal a tárggyal/fával, amelyet villámcsapás ért. Az esetek kb. felében nincs közvetlen érintkezés, a villám sújtotta tárgyról/fáról a talajon keresztül (lépésfeszültség) szenved sérülést a közelben tartózkodó. A szakirodalmak további lehetőségeket is említenek (2).
Egyetlen hely sem védett a villámlástól, azonban biztonságosabb helyek csökkenthetik a villámcsapás kockázatát.
A villámcsapás közeledtével az érintettek leggyakrabban az alábbiakról számolnak be:
Villámcsapás okozta leggyakoribb sérülések:
Szerző: Marsi Zoltán
1. WMC
2. EOKTA
3. Turista magazin