A medencesérültek többsége közlekedési baleset áldozata, így gázolt, motoros, autóból kizuhant sérült, az autó első ülésén ülő, illetve a magasból esetteknél fordulhat elő. A rendelkezésre álló statisztikák a motoros és a magasból esett sérülteknél mutatják lenagyobb gyakorisággal a medencesérülés bekövetkeztét. A medencetörés felismerése laikusok számára nehéz (1).
Medencetörés gyanúja esetén laikus elsősegélynyújtó alkalmazhat medencerögzítőt (a medence rögzítésére fejlesztett eszköz, pl.: SAM Pelvic Sling) (1).
Keresse a kivérzéses sokk jeleit (1)!
Eszméletlen medencesérült ellátásával kapcsolatos, megfelelő evidenciájú vizsgálatok és publikációk nem állnak rendelkezésre. Ezek hiányában feltételezhető, hogy a légútbiztosítás prioritást élvez a medence/sérült mozdulatlanságával szemben. Az áll előre emelése (Esmarch-féle műfogás) a laikusok általi alacsony kivitelezhetőség miatt háttérbe szorult, helyette a HAINES vagy a farönkgörgető technika javasolt (2).
Óvja a sérültet a lehűléstől (2)
Amit NE tegyen:
Kerülje a sérült mozgatását (2)!
NE vizsgálja (nyomja, mozgassa) a medencét (2)!
Kivérzéses sokk jelei esetén a sokkfektetés feltehetően kerülendő (2)!
Amennyiben Ön oktatói tevékenységet végez, vegye figyelembe a Nemzetközi Vöröskereszt témával kapcsolatos javaslatait!
Felhívjuk figyelmét elsősegélynyújtást oktató képzésünkre, amelyről az alábbi linken tájékozódhat.
Mivel a medencetörés felismerése laikusok számára nehéz, érdemes megfontolnia, hogy elvárható-e (1). Gondolja át, hogy szükséges-e megtanulniuk ezt a témát a tanulóknak (1)!
Szerző: Marsi Zoltán