A laikus segélynyújtók egyik kiemelt feladata a súlyos sérülés meglétének, vagy lehetőségének a minél korábbi felismerése és az ezzel kapcsolatos, akár életmentő beavatkozások elvégzése.
A súlyos sérülést közvetett és közvetlen jelek is alátámaszthatják.
Súlyos sérülésre utalhat:
1. A baleseti mechanizmus.
2. A sérült panasza (nagy fájdalom).
3. A segélynyújtó által észlelt tünetek (deformitás, rendellenes testhelyzet, erős vérzés),
4. A segélynyújtó által végzett vizsgálat (tapintásos betegvizsgálat).
1. Baleseti mechanizmus
Gondoljon a súlyos sérülés lehetőségére és kezelje ennek megfelelően a sérültet az alábbi esetekben:
2. Panaszok
Gondoljon a súlyos sérülés lehetőségére és kezelje ennek megfelelően a sérültet az alábbi panaszok esetén:
3. Észlelések
Gondoljon a súlyos sérülés lehetőségére és kezelje ennek megfelelően a sérültet, ha az alábbiakat észleli:
4. Vizsgálat
Gondoljon a súlyos sérülés lehetőségére és kezelje ennek megfelelően a sérültet, ha a betegvizsgálat során az alábbiakat tapasztalja:
A súlyos sérültek ellátásakor sem hagyható figyelmen kívül a helyszín biztosítása. A segélynyújtó semmilyen körülmények között nem kockáztathatja saját testi épségét! Súlyos sérülés bekövetkezése esetén különösen nagy az esély, hogy olyan tényező is jelen van, amely további sérüléseket, egészségkárosodást okozhat.
A helyszín biztosítását követően a sérült állapotának általános felmérése következik, amelyre sok esetben elegendő néhány másodperc.
A baleseti mechanizmus, a panaszok, az észlelések és a vizsgálat alapján rövid időn belül elvégezhetők a legfontosabb, életmentő beavatkozások (elsődleges ellátás).
Amennyiben a baleseti mechanizmus alapján súlyos sérülést feltételez elsődleges a sérült mozdulatlanságának biztosítása, különös tekintettel a fej-nyak rögzítésére! Hívja fel a sérült figyelmét, hogy lehetőleg ne mozogjon! Fogja meg minél előbb a sérült fejét, törekedve a nyaki gerincszakasz mozdulatlanságára! A fej-nyak rögzítését végző segélynyújtó alkarja legyen a talajon! A segélynyújtó, fejet rögzítő kezének hüvelykujja a bajbajutott füle felett, többi ujja a füle alatt legyen. Ne takarja el a hallójáratot, hogy a bajbajutott hallását ne akadályozza (ERC2021),
A fej kézzel történő rögzítését oly módon végezze, hogy közben a sérült fejét NE mozdítsa meg! Ha a bajbajutott feje a talajhoz képest merőlegesen áll úgy rögzítse, ha oldalra billenve akkor úgy. Indokolt a fej-nyak rögzítése a hasán fekvő, a gépkocsiban ülő és a bukósisakot viselt sérültnél is, itt azonban a szabályos, fület körülölelő fejfogás nem minden esetben valósítható meg.
Ha bajbajutott a fej-nyak rögzítését követően nem reagál, a fej rögzítése mellett, felülről szemlélve végezze a légzésvizsgálatot, figyelje a mellkas emelkedését!
Amennyiben légzést NEM tapasztal, eressze el a sérült fejét és azt óvatosan hátrahajtva végezzen SZABÁLYOS (fej hátrahajtás, hármas érzékelés) légzésvizsgálatot!
Ugyan így járjon el, ha a hasán fekszik, illetve, ha ülő (pl.: gépjárműben) helyzetben rögzítette a fejét. A fej-nyak mozdítása csak abban az esetben indokolt, ha talált helyzetben nem érzékel légzést!
A légút részleges elzáródására utal az agonális légzés (gaspolás), tünetei: hangos, horkoló, látványosan ritka, nyögő, gurgulázó, zajos, nyöszörgő, horkolásszerű, nehezített, akadályoztatott légvétel. Ez esetben a légutat mielőbb fel kell szabadítani, akár a fej hátrahajtásával.
Légzés hiánya esetén a segélyhívást követően kezdjen újraélesztést!
Eszméletvesztés esetén keressen további sérüléseket, majd mielőbb biztosítson szabad légútat megfelelő technikával!
Ha a bajbajutott magánál van, biztosítani kell mozdulatlanságát, indokolt további sérülések keresése, azok ellátása, illetve a lehűlés elleni védelem. Gondoljon az agyrázkódás és a gerincsérülés lehetőségére, kérdezzen rá azok tüneteire! Természetesen további sérülésekre (mellkas, medence) is gondolhat, de ezek tüneteire általában magától is panaszkodik a sérült.
Erős vérzés és csonkolás esetén alkalmazzon direkt nyomást!
Az életmentő beavatkozások elvégzését követően haladéktalanul mentőt kell hívni (112)!
Ennek lehetőségei:
Szerző: Marsi Zoltán